Коалицията на Александър Вучич Сърбия не трябва да спира печели предсрочните парламентарни

...
Коалицията на Александър Вучич Сърбия не трябва да спира печели предсрочните парламентарни
Коментари Харесай

Абсолютна победа за Вучич на изборите в Сърбия

Коалицията на Александър Вучич  " Сърбия не би трябвало да стопира " печели предварителните парламентарни избори. При преброени малко над 73% от гласовете, те получават 128 депутатски места в 250-местната Скупщина.

Президентът Вучич разгласи победа и акцентира, че приоритет за държавното управление му ще бъде влизането на Сърбия в Европейски Съюз. По думите му, неговата коалиция ще има безусловно болшинство в идващия парламент.

Опозицията упрекна ръководещите в изборни измами и не приема резултатите. Тази вечер са проведени митинги в Белград.

Въпреки предварителните упования, че ръководещата партия в Сърбия на президента Александър Вучич няма да има опция да реализира болшинство в западната ни съседка на провелите се предварителни парламентарни, районни и локални избори, групировката съумя да реализира триумф.

Според двете съществени социологически организации Сръбската прогресивна партия ще има в новия състав на Скупщината 128 депутати, което е малко повече от половината от общо 250 народни представители.

Александър Вучич каза, че неговата партия е постигнала безапелационно болшинство.

" Ще имаме безусловно болшинство в Народното събрание. Предстоят ни сложни времена, би трябвало да продължим по пътя си към Европейски Съюз. Преговорите ще бъдат тежки, в това число тези с Прищина, само че Косово и Метохия постоянно ще бъдат част от територията на Сърбия, няма да се откажем от тях ", съобщи сръбският президент.

Далеч зад тях е опозиционното придвижване " Сърбия против насилието ", което получава 23.6 % и ще има 65 депутати. От групировката упрекнаха ръководещите в изборни измами.

" Няма да приемем това, което се случи в Сърбия като резултат от едни почтени и демократични избори. Станахме очевидци на редица нередности и на оскърбление - хора, които не живеят в Белград, бяха доведени да гласоподават тук. Ще използваме всички вероятни демократични способи, с които да се преборим против тази кражба на гласове ", съобщи Мирослав Алексич, водач на опозиционната " Сърбия против насилието ".

Социалистическа Партия на външния министър Ивица Дачич получи 6.9%, което е два пъти по малко от преди една година и половина. Той разяснява, че изборния им резултат е неприятен и загатна, че ще подаде оставка.

Избирателната интензивност доближи 60% което е повече от тази на миналогодишния избори.

Бившата председателка на Гражданския съюз на Сърбия и известна социоложка Весна Пешич съобщи за телевизия Ен1, че в Сърбия към този момент няма демократични избори.

Тя разкритикува акцията на Сръбската прогресивна партия. " На какво приличаше акцията? Вучич не се слезе от малкия екран, като че ли той се беше кандидатирал. Никого от Сръбската прогресивна партия не видяхме в програмата, а когато се показваха, единствено хвалеха Вучич ", сподели тя.

Весна Пешич счита, че е мъчно да се завоюват избори против Сръбската прогресивна партия, тъй като тази партия има поддръжката и на Съединени американски щати, и на Европейския съюз.

" Те желаят Вучич да остане. С Макрон пие вино. Урсула фон дер Лайен го назовава " скъпи Александър ", като че ли са другари ", съобщи Пешич. " Западът желае с Косово да се завърши. Само това ги интересува ", сподели Пешич.

Пешич съобщи, че още преди изборите през 2000 година и на 5 октомври, макар огромния брой хора на улицата, поддръжката от чужбина е била от значително значение. " В Сърбия е нужна външна поддръжка за промяна на държавното управление ”, уточни известната сръбска социоложка, предава Българска телеграфна агенция.

Пешич се спря и на изненадващо положителния резултат на листата, събрана към пулмолога Бранимир Несторович, която мина изборния предел и влезе в Народното събрание. " Несторович известно време не слизаше  от малкия екран. Особено във времето на Ковид. Вероятно това е предиздвикало хората да го последват. Едни антиваксъри и едни примитивни хора. Сега постоянно беше в  телевизия Хепи. Каква е политиката, която води? Никой не знае това. Кои са хората в листата му? Това също никой не знае “, съобщи Весна Пешич.

" Русия приветства триумфа на партията на президента Александър Вучич ", сподели пред публицисти представителят на Кремъл Дмитрий Песков, представен от ТАСС.

" Ние в действителност доста деликатно следим (изборите). Тона е извънредно вътрешен въпрос на Сърбия, другарската за нас Сърбия, братската Сърбия. Естествено, поздравяваме за този триумф господин Вучич. Надяваме се, че това ще способства за по-нататъшното развиване на страната. Разбира се, разчитаме, че траекторията на по-нататъшно подсилване на нашето другарство, на нашето взаимноизгодно и с взаимно почитание взаимоотношение ще продължи ", сподели Песков.

 Унгарският премиер Виктор Орбан също поздрави Вучич и членовете на неговата листа за успеха им на вчерашните парламентарни избори в Сърбия, заяви Танюг. 

" Сърбия няма да спре! Поздравления за президента Вучич и членовете на неговата листа за безапелационната изборна победа ", написа Орбан в мрежата X.
Източник: lupa.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР